5 zasad uczciwości, czyli co możesz zrobić dla Ojczyzny

Bardzo chciałam napisać coś mądrego w Dzień Niepodległości. Ale jestem jeszcze bardzo młoda, życia nie znam, wojny nie przeżyłam, a nawet na żadnym marszu nie byłam. Ale jako młoda i dumna ze swojego pochodzenia Polka, wierzę, że każdy może dokładać swoją małą cegiełkę do tego, żeby było u nas fajniej. I oto pięć prostych rzeczy, które zapewne już robisz, a jeśli nie to zacznij od dziś.

1. Miej niepodległe serce i niepodległy umysł. Myśl samodzielnie. Nie wierz we wszystko, co jest Ci podane. Szukaj prawdy i nie pozwól, żeby ktoś narzucił Ci to, co masz myśleć. Przygotuj się na to, że wszyscy będą próbować.
2. Mów ładnie. Szanuj język, dbaj o kulturę wypowiedzi. Świetnie, że uczysz się od miesiąca niemieckiego, ale niech kiełbasa pozostanie kiełbasą, a nie wurstem. I nie przeklinaj – na nikim nie robisz w ten sposób wrażenia. A jeśli na kimś robisz, to chyba nie jest warty Twojej uwagi.
3. Nie cwaniakuj. Nie zazdrość i nie myśl za dużo o swoich sąsiadach. Rób swoje. Pracuj uczciwe i doceniaj pracę innych. Rób coś pożytecznego w swoim otoczeniu. Zmieniaj, działaj, po prostu nie siedź i nie marudź.
4. Świadcz na świecie. Nie zgadzam się z tymi, którzy uważają, że prawdziwi patrioci nie wyjeżdżają z kraju. Patrioci mieszkają na całym świecie i wszędzie gdzie są, świadczą o tym, jak wspaniałymi, serdecznymi ludźmi są Polacy. Dają się poznać jako gościnni sąsiedzi, solidni pracownicy i nie mają kompleksów. Gdziekolwiek wyjeżdżasz, nawet w trakcie wakacji, jesteś ambasadorem Polski. Obserwujący Cię wyrabiają sobie stereotypy na temat Twoich rodaków. Nie zmarnuj okazji, żeby pokazać, jacy jesteśmy fajni.
5. Kochaj. Choć matka nigdy nie poprosi Cię o miłość, wierzę, że Ty i tak będziesz ją kochał.

Trochę poważnie się zrobiło, a wszystkie te zasady można by streścić w jednej, bardzo ogólnej: bądź uczciwy.

Miłego wieczoru,
Ania

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s